Plus Camerimage Awards

The history of Golden Frog Award reaches the time of Festival's existence in Toruń, a Mediaeval town in Central Poland. According to a legend from Toruń the town was once threatened by thousands of frogs, a real plague. An artist was the only one to save Toruń - he led the frogs out of the town. Every year finest cinematographers from all over the world compete to prove their art is also the one that saves us...

And the Golden Tadpole... Let it grow up and save us in the future...

Below you can find the complete list of the Festival.

Camerimage 1993
Camerimage 1994
Camerimage 1995
Camerimage 1996
Camerimage 1997
Camerimage 1998
Camerimage 1999
Camerimage 2000
Camerimage 2001
Camerimage 2002
Camerimage 2003
Camerimage 2004
Camerimage 2005
Camerimage 2006
Camerimage 2007
Camerimage 2008
Camerimage 2009



CAMERIMAGE 93

JURY:

  • Vittorio Storaro (Chairman),
  • Victor Kemper,
  • Ryszard Horowitz,
  • Sławomir Idziak,
  • Jerzy Plażewski,
  • Witold Sobociński,
  • Janusz Zaorski.
AWARDS:
  • Golden Frog: THE PIANO - Stuart Dryburgh
  • Silver Frog: FAREWELL, MY CONCUBINE - Gu Changwei
  • Bronze Frog: not granted
SPECIAL AWARDS:
  • CAMERIMAGE Lifetime Achievement Award:
    Sven Nykvist
...: back to the top


CAMERIMAGE 94

JURY:
  • Vilmos Zsigmond (Chairman),
  • John Bailey,
  • Stuart Dryburgh,
  • Adam Holender,
  • Alan Starski,
  • Jerzy Wójcik.
AWARDS:
  • Golden Frog: WOYZECK - Tibor Mathe; CROWS - Arthur Reinhart
  • Silver Frog: RED - Piotr Sobociński
  • Bronze Frog: SEARCHING FOR BOBBY FISHER - Conrad Hall
SPECIAL AWARDS:
  • CAMERIMAGE Lifetime Achievement Award:
    Vittorio Storaro
    Witold Sobociński
  • Special Award (given posthumously):
    Fernando Scarfiotti (production designer for most of Bernardo Bertolucci's films)
  • Special Medal for Immense Contribution to the Development of Camerimage Festival:
    Arthur Hiller
  • The Award for the Director with Special Visual Sensitivity:
    Peter Weir (the Award granting at Camerimage 1999)
  • Golden Frog for Immense Contribution to the Development of the Film Technique:
    David Wells - KODAK
...: back to the top


CAMERIMAGE 95

JURY:
  • Conrad Hall (Chairman),
  • Bob Fisher,
  • Walter Lassally,
  • Witold Sobociński,
  • Jaromir Sofr,
  • Ronnie Taylor,
  • Jost Vacano,
  • Jerzy Wójcik.
AWARDS:
  • Golden Frog: SEVENTH ROOM - Piotr Sobociński
  • Silver Frog: THE FLYING DUTCHMAN - Goert Giltay
  • Bronze Frog: THE SHAWSHANK REDEMPTION - Roger Deakins
SPECIAL AWARDS:
  • CAMERIMAGE Lifetime Achievement Award:
    Conrad Hall
  • Special Awards for The Flying Dutchman:
    Gert Brinkers - Art direction
    Anne Verhoeven - Costume Design
    Luk Van Cleemput - Make up
...: back to the top


CAMERIMAGE 96

JURY:
  • Andrzej Żuławski (Chairman),
  • Haskell Wexler,
  • Vilmos Zsigmond,
  • Miroslav Ondricek,
  • Alexiei Rodionov,
  • Robert Alazraki,
  • Andrzej J. Jaroszewicz.
AWARDS:
  • Golden Frog: SECRETS AND LIES - Dick Pope
  • Silver Frog: JUDE - Eduardo Serra
  • Bronze Frog: SHINE - Geoffrey Simpsons
SPECIAL AWARDS:
  • CAMERIMAGE Lifetime Achievement Award :
    Haskell Wexler
  • The Award for the Director with Special Visual Sensitivity:
    John Schlesinger
  • The Award for Immense Contribution to the Development of Cinematography:
    Andrzej Sekuła
...: back to the top


CAMERIMAGE 97

JURY:
  • Agnieszka Holland (Chairwoman),
  • Jack Green,
  • Edward Kłosiński,
  • Jerzy Zieliński,
  • Eduardo Serra,
  • Walter Lassally,
  • Mike Southon.
AWARDS:
  • Golden Frog: CHARAKTER - Rogier Stoffers
  • Silver Frog: NIL BY MOUTH - Ron Fortunato
  • Bronze Frog: FAMILY AFFAIRS - Paweł Edelman
SPECIAL AWARDS:
  • CAMERIMAGE Lifetime Achievement Award:
    Vilmos Zsigmond
  • The Award for the Director with Special Visual Sensitivity:
    Bernardo Bertolucci
  • Award for Duo: Director - Cinematographer:
    Bernardo Bertolucci - Vittorio Storaro
  • Golden Frog for Immense Contribution to the Development of the Film Technique:
    Bobby Arnold - ARRI
STUDENT FILMS FESTIVAL:
  • Golden Tadpole: LIVER AND POTATOS - Marek Wieser
    National Film School, Lodz, Poland
  • Silver Tadpole: A WAY FOR MORAVIA - Marek Gajczak
    National Film School, Lodz, Poland
  • Bronze Tadpole: A SUMMER'S DAY - Manuel Mack
    Deutsche Film and Fernsehen Akademie, Berlin, Germany
...: back to the top


CAMERIMAGE 98

JURY:
  • Jerzy Skolimowski (Chairman),
  • Grzegorz Kędzierski,
  • Maria Kornatowska,
  • Donald Fredericksen,
  • Giuseppe Rotunno,
  • Jean Michel Hummeau,
  • Mike Molloy,
  • Franz Rath,
  • Gustaf Mandal.
AWARDS:
  • Golden Frog: CENTRAL STATION - Walther Carvalho
  • Silver Frog: HANA-BI - Hideo Yamamoto
  • Bronze Frog: BENEATH THE SURFACE - Jens Fisher
SPECIAL AWARDS:
  • CAMERIMAGE Lifetime Achievement Award:
    Laszlo Kovacs
  • The Award for the Director with Special Visual Sensitivity:
    Carlos Saura
  • The Award for Duo of All Times Director - Cinematographer:
    Ingmar Bergman - Sven Nykvist
  • The Award for Independent Duo Director - Cinematographer:
    Jim Jarmusch - Robby Muller
  • Special Award from the President of the Polish Film State Institute:
    Vittorio Storaro for TANGO
  • Golden Frog for Immense Contribution to the Development of the Film Technique:
    Erich Fitz - PANTHER
  • Camerimage Special Award from Cinematographers to an Actor for Visual Valour of Work:
    Gary Oldman
STUDENT FILMS FESTIVAL:
  • Golden Tadpole: GREAT FALLS - Danny Featherstone
    Australian Film, Television & Radio School, Sydney, Australia
  • Silver Tadpole: SPHERE - Mikołaj Łebkowski
    National Film School, Lodz, Poland
  • Bronze Tadpole: A SHORT FILM ABOUT BOY
    Alexey Todorov, Russian State Institue of Cinematography, Moscow, Russia
...: back to the top


CAMERIMAGE 99

JURY:
  • Mike Leigh (Chairman),
  • Dean Cundey,
  • Oliver Stapleton,
  • Witold Stok,
  • Theo Bierkens,
  • Tony Forsberg,
  • Wolfgang Fischer,
  • Anne Goursaud.
AWARDS:
  • Golden Frog: ELIZABETH - Remi Adefarasin
  • Silver Frog: HAKUCHI: THE INNOCENT - Junichi Fujisawa
  • Bronze Frog: JUHA - Timo Salminen
SPECIAL AWARDS:
  • CAMERIMAGE Lifetime Achievement Award:
    Giuseppe Rotunno
  • The Award for the Director with Special Visual Sensitivity:
    Roland Joffe
  • The Lifetime Achievement Award for the Director with Special Visual Sensitivity
    Norman Jewison
  • The Award for Duo Director - Cinematographer:
    Mike Leigh - Dick Pope
  • Golden Frog for Immense Contribution to the Development of the Film Technique:
    Florian Granderath - SACHTLER
STUDENT FILMS FESTIVAL:
  • Golden Tadpole: CLAIRE - Bogumił Godfrejów
    National Film School, Lodz, Poland
  • Silver Tadpole: Q - Piotr Szczepański
    National Film School, Lodz, Poland
  • Bronze Tadpole: COUNTING SHEEP - Daniela Knapp, Kathinka Mithe
    Filmakademie Baden - Wurttemberg, Ludwigburg, Germany
...: back to the top


CAMERIMAGE 2000

JURY:
  • Michael Cimino (Chairman),
  • Peter Suschitzky,
  • Yorgos Arvanitis,
  • Mahmoud Kalari,
  • Wolfgang Treu,
  • Alex Thomson,
  • Paul Sarrosy,
  • Jacek Pertycki.
AWARDS:
  • Golden Frog: AMORES PERROS - Rodrigo Prieto
  • Silver Frog: VATEL - Robert Fraisse
  • Bronze Frog: ABERDEEN - Philip Ogaard
SPECIAL AWARDS:
  • CAMERIMAGE Lifetime Achievement Award:
    Billy Williams
  • The Award for the Director with Special Visual Sensitivity:
    David Lynch
  • The Award for the Director with Special Visual Sensitivity (posthumously):
    Wojciech Jerzy Has
  • Honorary Award for Duo Director - Cinematographer:
    Andrzej Wajda - Witold Sobociński
  • The Award for Duo Director - Cinematographer:
    David Lynch - Fred Elmes
  • Special Medal for Immense Contribution to the Development of Camerimage Festival:
    Victor J. Kemper, ASC
  • Special Award from the President of the Polish Film State Institute:
    Eric Kress for A PLACE NEARBY
  • The Golden Camera for the Greatest Artistic Personality among Cinematographers:
    Vittorio Storaro
  • Golden Frog for Immense Contribution to the Development of the Film Technique:
    Marty Ollstein - TIFFEN
STUDENT FILMS FESTIVAL:
  • Golden Tadpole: CIRCLES OF DREAM - Bogumił Godfrejów
    National Film School, Lodz, Poland
  • Silver Tadpole: SCREAM - Michał Popiel - Machnicki
    National Film School, Lodz, Poland
  • Bronze Tadpole: A RARE BIRD - Sebastian Makker
    The National Film School of Denmark, Copenhagen, Denmark
...: back to the top


CAMERIMAGE 2001

JURY:
  • Roger Deakins (Chairman),
  • Jorg Schmidt - Reitwein,
  • Robert Fraisse,
  • Phedon Papamichael,
  • Sean Bobbitt.
AWARDS:
  • Golden Frog: THE KING IS DANCING - Gerard Simon
  • Silver Frog: ANGELUS - Adam Sikora
  • Bronze Frog: HEARTS IN ATLANTIS - Piotr Sobociński
  • Audience Award: WILD FLOWERS - B.A. Brabec
SPECIAL AWARDS:
  • CAMERIMAGE Lifetime Achievement Award:
    Owen Roizman
  • Special Camerimage Award to a Team for Outstanding Achievements in the Field of the Art of Cinematography:
    Joel Coen, Ethan Coen, Roger Deakins
  • Polish Film Award given by the Prime Minister of the Republic of Poland:
    Joel Coen
  • Camerimage Special Award from Cinematographers to an Actor for Visual Valour of Work:
    John Malkovich
  • Honoris Causa Doctorate of Lodz Film School:
    Vittorio Storaro
  • Honorary Golden Frog (posthumously):
    Piotr Sobociński
STUDENT FILMS FESTIVAL:
  • Golden Tadpole: KIMERIA - Sławomir Bergiński
    National Film School, Lodz, Poland
  • Silver Tadpole: PREY - Carlos Catalan Alucha
    Escola Superior De Cinema I Audiovisuals De Catalunya Barcelona, Spain
  • Bronze Tadpole: ZERO DEGREES - Peter Flinckenberg
    Department of Film and Television, UIAH, Helsinki, Finland.

...: back to the top


CAMERIMAGE 2002

JURY:
  • Chris Menges (Chairman)
  • John De Borman
  • Adam Greenberg
  • Pierre Lhomme
  • Vladimir Smutny
  • Jost Vacano
  • Piotr Wojtowicz
MAIN COMPETITION AWARDS:
  • Golden Frog: EDI - Krzysztof Ptak; ROAD TO PERDITION - Conrad L. Hall (joint winners)
  • Silver Frog: FAR FROM HEAVEN - Edward Lachman
  • Bronze Frog: DEMONLOVER - Denis Lenoir
STUDENT COMPETITION AWARDS:
  • Golden Tadpole: THE SHADOW - Ngo The Chau, DFFB, Germany
  • Silver Tadpole: SIENA - Szymon Lenkowski, National Lodz Film School, Poland
  • Bronze Tadpole: MEAT - Maxim Shinkorenko, VGIK, Russia
SPECIAL AWARDS:
  • CAMERIMAGE LIFETIME ACHIEVEMENT AWARD
    Freddie Francis
  • CAMERIMAGE AWARD FOR DIRECTOR WITH SPECIAL VISUAL SENSITIVITY
    Neil Jordan
  • AWARD FOR THE IDEA INSPIRING THE CREATION OF CAMERIMAGE
    Volker Schlöndorff
  • SPECIAL AWARD FOR A DUO DIRECTOR - CINEMATOGRAPHER
    Ken Loach - Barry Ackroyd
  • SPECIAL AWARD FOR A POLISH DUO DIRECTOR - CINEMATOGRAPHER
    Andrzej Żuławski - Andrzej J. Jaroszewicz
  • SPECIAL CAMERIMAGE AWARD FROM CINEMATOGRAPHERS TO AN ACTOR FOR IMMENSE CONTRIBUTION TO THE ART OF MOVIE
    Willem Dafoe
  • THE KRZYSZTOF KIEŚLOWSKI AWARD
    Irene Jacob
  • THE GENARAL SPONSOR - ATLAS AWARD FOR THE PROMOTION OF POLISH CULTURE ABROAD
    Janusz Kamiński
  • SPECIAL CAMERIMAGE AWARD FROM CINEMATOGRAPHERS TO A POLISH ACTOR
    Leon Niemczyk
  • SPECIAL IMAGO AWARD FOR TEN YEARS OF CAMERIMAGE
    Marek Żydowicz
  • THE DIGITAL TADPOLE FOUNDED BY DIGITAL LAB
    Laboratory in Warsaw for Supporting Young Creators
  • THE BEST FILM ADAPTATION OF OPERA founded by Marcin Krzyżanowski, the director of the Grand Theatre in Lodz:
    Vilmos Zsigmond and Csaba Káel for BÁNK BÁN

...: back to the top


CAMERIMAGE 2003

MAIN COMPETITION

JURY:
  • James Ivory - Jury President
  • Adam Holender
  • Rogier Stoffers
  • Franciszek Starowiejski
  • Tony Pierce - Roberts
  • Krzysztof Malkiewicz
  • Pierre Lhomme
AWARDS:
  • GOLDEN FROG - Cesar Charlone - City of God
  • SILVER FROG - Piotr Kukla - Twin Sisters
  • BRONZE FROG - Eduardo Serra - Girl with a Pearl Earring
  • SPECIAL JURY AWARD - Adam Bajerski i Paweł Śmietanka - Squint Your Eyes
STUDENTS ETUDES COMPETITION

JURY:
  • William A. Fraker - Jury President
  • Phil Meheux
  • Laszlo Kovacs
  • Remi Adefarasin
  • John De Borman
  • Jost Vacano
AWARDS:
  • GOLDEN TADPOLE - Maciej Sobieraj - Coma
  • SILVER TADPOLE - Maciej Majchrzak - Anabiosis
  • BRONZE TADPOLE - Konrad Spyra - T-Rex
  • SPECIAL STUDENT JURY AWARD - Camila Hjelm Knudsen - The Fighter
SPECIAL AWARDS

  • LIFETIME ACHIEVMENT AWARD
    William Fraker
  • LIFETIME ACHIEVMENT AWARD TO DIRECTOR FOR UNIQUE VISUAL SENSITIVITY
    James Ivory
  • SPECIAL AWARD FOR DUO CINEMATOGRAPHER-DIRECTOR
    Russell Boyd & Peter Weir
  • SPECIAL CINEMATOGRAPHER'S AWARD TO POLISH ACTOR
    Jan Machulski
  • GENERAL SPONSOR - ATLAS - AWARD FOR THE PROMOTION OF POLISH CULTURE ABROAD
    Agnieszka Holland

    At the Opening Ceremony, The Minister of Culture Waldemar Dąbrowski granted the:
  • ORDER - FOR THE CONTRIBUTION TO POLISH CULTURE
    David Lynch

...: back to the top




CAMERIMAGE 2004

MAIN COMPETITION

JURY:
  • Vilmos Zsigmond - Jury President
  • Renato Berta
  • Laszlo Kovacs
  • Svein Krøvel
  • Oliver Stapleton
  • prof. Jerzy Wozniak
AWARDS:
  • GOLDEN FROG- Dick Pope - Vera Drake
  • SILVER FROG - Rodrigo Prieto - Alexander
  • BRONZE FROG - Manuel Alberto Claro - Reconstruction
STUDENT ETUDES COMPETITION

JURY:
  • Michael Chapman - Jury President
  • Javier Aguirresarobe
  • Alain Choquart
  • Pierre Lhomme
  • Michael Neubauer
  • Billy Williams
AWARDS:
  • GOLDEN TADPOLE - Piotr Sobociński jr. - Winter
  • SILVER TADPOLE - Isaac Vila - The Next
  • BRONZE TADPOLE - Jacek Podgórski - The Body of Mine

    Piotr Sobociński was also granted with the MOST CREATIVE LIGHTING AWARD founded by ARRI
SPECIAL AWARDS

  • LIFETIME ACHIEVEMENT AWARD
    David Watkin
  • LIFETIME ACHIEVEMENT AWARD TO THE DIRECTOR WITH SPECIAL VISUAL SENSITIVITY
    Manoel De Oliveira
  • THE SPECIAL AWARD FOR THE DIRECTOR WITH UNIQUE VISUAL SENSITIVITY
    Oliver Stone
  • THE KRZYSZTOF KIESLOWSKI AWARD
    Charlize Theron
  • DUO AWARD CINEMATIGRAPHER - DIRECTOR
    Timo Salminen & Aki Kaurismäki
  • SPECIAL CAMERIMAGE AWARD FROM CINEMATOGRAPHERS TO AN ACTRESS
    Danuta Szaflarska
  • THE GENERAL SPONSOR - ATLAS AWARD FOR THE PROMOTION OF POLISH CULTURE ABROAD
    Andrzej Seweryn
  • THE SPECIAL AWARD FOR OUTSTANDING ACHIEVEMENTS IN THE ART OF CINEMATOGRAPHY
    Sławomir Idziak

    Also, two TECHNICAL AWARDS were granted.

    IN PRODUCTION:
  • FOR RESEARCHES ON MODERN MEDIAL TECHNOLOGIES
    Arricam Arri

    IN POST PRODUCTION:
  • FOR TAKING CARE ABOUT THE ARTISTIC VISION AND HELP IN TRANSFERING THIS VISION INTO THE FILM STOCK
    Kodak Look Management System Kodak
...: back to the top




CAMERIMAGE 2005

MAIN COMPETITION

JURY:
  • Affonso Beato - Jury President
  • César Charlone
  • Donald McAlpine
  • Karl Prümm
  • Franz Rath
  • Declan Quinn
AWARDS:
  • GOLDEN FROG - Gyula Pados - Fateless
  • SILVER FROG - Jens Fischer - The Queen of Sheba's Pearls
  • BRONZE FROG - Louis Philippe - Capelle - Black Night
  • CAMERIMAGE FESTIVAL DIRECTOR SPECIAL AWARD - Phedon Papamichael - Walk the Line
STUDENT ETUDES COMPETITION

JURY:
  • Laszlo Kovacs - Jury President
  • Nic Knowland
  • Oliver Stapleton
  • Tom Stern
  • Andrzej Titkow
  • Michael Tronick
  • Piotr Wojtowicz
AWARDS:
  • GOLDEN TADPOLE - Krum Rodriguez - Before Life, After Death
  • SILVER TADPOLE - Yori Fabian - Rainstorm
  • BRONZE TADPOLE - Tim Ottenstein - Musca
  • INTERACTIVE TADPOLE - Anna Winkler - The Caress of a Butterfly

POLISH FILM REVIEW

JURY:
  • Vilmos Zsigmond
  • Robert Alazraki
  • Robert Fraisse
  • Kees van Oostrum
  • Roman Osin
  • Phedon Papamichael
AWARD:
  • HONOURABLE MENTION TO THE POLISH FILM FROM INTERNATIONAL BOARD OF PROFESSIONALS
    Dorota Kędzierzawska, Arthur Reinhart - Jestem
SPECIAL AWARDS

  • LIFETIME ACHIEVEMENT AWARD
    Tonino Delli Colli
  • LIFETIME ACHIVEMENT AWARD TO THE DIRECTOR WITH UNIQUE VISUAL SENSITIVITY
    Jiří Menzel
  • KRZYSZTOF KIEŚLOWSKI AWARD
    Ralph Fiennes
  • AWARD TO THE DIRECTOR WITH SPECIAL VISUAL SENSITIVITY
    Andrei Konchalovsky
  • SPECIAL CAMERIMAGE AWARD FROM CINEMATOGRAPHERS TO AN ACTOR WITH SPECIAL VISUAL SENSITIVITY
    Val Kilmer
  • SPECIAL CAMERIMAGE LIFETIME ACHIEVEMENT AWARD FROM CINEMATOGRAPHERS TO AN ACTOR
    Gustaw Holoubek
  • AWARD TO POLISH DUO: CINEMATOGRAPHER - DIRECTOR
    Wiesław Zdort - Kazimierz Kutz

...: back to the top




CAMERIMAGE 2006

MAIN COMPETITION

JURY:
  • Michael Chapman
  • Ryszard Lenczewski
  • Peter Levy
  • Bruno Delbonnel
  • Phil Meheux
AWARDS:
  • GOLDEN FROG - Guillermo Navarro for Pan's Labyrinth
  • SILVER FROG - Dick Pope for The Illusionist
  • BRONZE FROG - Ricardo Della Rosa for The House of Sand
STUDENT ETUDES COMPETITION

JURY:
  • Rolf Coulanges
  • Bruce Finn
  • Ken Fisher
  • Seamus McGarvey
  • Peter Strietmann
  • Jerzy Zieliński
AWARDS:
  • GOLDEN TADPOLE - Paweł Dyllus for Wild Duck Season, Wydział Radia i Telewizji Uniwersytetu Śląskiego, Poland
  • SILVER TADPOLE - Imri Matalon for Road Marks, The Sam Spiegel Film & TV School, Israel
  • BRONZE TADPOLE - Kolja Raschke for Firn, Deutche Film und Fernsehakademie, Germany
  • THE DAVID SAMUELSON STUDENT AWARD - Special Award for Best Picture Technique in Student Film Competition, founded by PANAVISION - Paweł Dyllus for Wild Duck Season
POLISH FILM COMPETITION

JURY:
  • Mark Rydell
  • Robbie Greenberg
  • Manuel Alberto Claro
  • Louis - Philippe Capelle
  • Dick Pope
WINNER:
  • cinematographer Wojciech Staroń and directors Krzysztof Krauze, Joanna Kos-Krauze for Saviour Square
EUROPEAN DEBUTS COMPETITION

JURY:
  • Lech Majewski
  • Igor Klebanow
  • Piotr Kukla
  • Kramer Mogrenthau
  • Guillermo Navarro
  • Jost Vacano
WINNER:

  • cinematographer Daniel Schönauer and director Byambasuren Davaa for The Cave of the Yellow Dog
NOKIA MOBILE MOVIE COMPETITION

JURY:
  • Jerzy Zieliński
  • Peter Strietmann
  • Jerzy Zelnik
AWARDS

  • Boris Dobrovolskiy (Russia) for Alone Together
  • Audience Award - Jędrzej Bączyk (Poland) for 5 Tunes of Nokia
SPECIAL AWARDS

  • THE LIFETIME ACHIEVEMENT AWARD
    Robby Müller
  • KRZYSZTOF KIEŚLOWSKI AWARD
    Julia Ormond
  • DUO AWARD: CINEMATOGRAPHER - DIRECTOR
    Frank Griebe Tom Tykwer.
  • LIFETIME ACHIEVEMENT AWARD TO THE DIRECTOR WITH UNIQUE VISUAL SENSITIVITY
    Ken Russell.
  • SPECIAL AWARD TO THE DIRECTOR WITH UNIQUE VISUAL SENSITIVITY
    Wim Wenders
  • SPECIAL AWARD TO THE POLISH CINEMATOGRAPHER FOR IMMENSE CONTRIBUTION TO THE ART OF FILM
    Andrzej Bartkowiak
  • LIFETIME ACHIEVEMENT AWARD TO THE PRODUCTION DESIGNER WITH UNIQUE VISUAL SENSITIVITY
    Dante Ferretti
  • AWARD TO THE PRODUCTION DESIGNER WITH SPECIAL VISUAL SENSITIVITY
    John Myhre
  • SPECIAL AWARD FOR OUTSTANDING CINEMATOGRAPHY ACHIEVEMENTS IN THE FIELD OF MUSIC CLIPS AND VIDEOS AND ADVERTISING SPOTS
    Daniel Pearl
  • SPECIAL AWARD FOR INNOVATIVE ACHIEVEMENTS IN MOTION PICTURE
    David Samuelson
  • CAMERIMAGE SPECIAL AWARD TO THE ASSOCIATION OF POLISH FILMMAKERS

...: back to the top






CAMERIMAGE 2007

MAIN COMPETITION

JURY:
  • Brett Ratner - Jury President
  • Piotr Dumała
  • Paweł Edelman
  • Robbie Greenberg
  • Lawrence Grobel
  • Lilly Kilvert
  • Pierre Lhomme
  • Karl Walter Lindenlaub
  • Oliver Stapleton
AWARDS:
  • GOLDEN FROG - Janusz Kamiński - The Diving Bell and the Butterfly
  • SILVER FROG - Bruno Delbonnel - Across the Universe
  • BRONZE FROG - Ed Lachman - I'm Not There
STUDENT ETUDES COMPETITION

JURY:
  • Vilmos Zsigmond
  • Murray Close
  • Witold Giersz
  • Rüdiger Laske
  • Chris Niedenthal
  • Billy Williams
  • Zhanabek Zhetiruov
AWARDS:
  • LASZLO KOVACS STUDENT AWARD, GOLDEN TADPOLE - Tomasz Woźniczka - Beyond the Horizon
  • SILVER TADPOLE - Raphael Beinder - My Father is Sleeping
  • BRONZE TADPOLE - Michał Sobociński - Father

    Additional Awards:
  • The Award of Association of Polish Filmmakers - Tomasz Woźniczka - Beyond the Horizon
  • The Light for the Arts - OSRAM Company Award - Weronika Bilska - Varsovienne
  • PANAVISION Special Award for Best Picture Technique - Felix Novo de Oliveira - Milan; Distinction - Michał Sobociński - Father
POLISH FILM COMPETITION UNDER THE PATRONAGE OF PLUS NETWORK OPERATOR

JURY:
  • Affonso Beato
  • Cesar Charlone
  • Roman Osin
  • Franz Rath
  • Jaromir Šofr
WINNERS:
  • cinematographer Adam Bajerski and director Andrzej Jakimowski for Tricks
NOKIA MOBILE MOVIE COMPETITION

JURY:
  • Sławomir Idziak
  • Phil Meheux
  • Louis-Philippe Capellle
AWARDS

  • Jury Award - Angela Święc - City of Joy
  • Audience Award - James Kambeitz - Decision
SPECIAL AWARDS

  • THE LIFETIME ACHIEVEMENT AWARD
    Stephen Goldblatt
  • DUO AWARD: CINEMATOGRAPHER - DIRECTOR
    Jaromír Šofr and Jiří Menzel
  • DUO AWARD: CINEMATOGRAPHER - DIRECTOR
    Michael Seresin and Alan Parker
  • LIFETIME ACHIEVEMENT AWARD TO THE DIRECTOR WITH UNIQUE VISUAL SENSITIVITY
    Roman Polański
  • SPECIAL AWARD TO THE POLISH CINEMATOGRAPHER FOR IMMENSE CONTRIBUTION TO THE ART OF FILM
    Adam Holender
  • SPECIAL AWARD FOR IMMENSE CONTRIBUTION TO THE ART OF CINEMATOGRAPHY
    Miroslav Ondříček
  • SPECIAL AWARD TO THE PRODUCTION DESIGNER WITH UNIQUE VISUAL SENSITIVITY
    Lilly Kilvert
  • SPECIAL LIFETIME ACHIEVEMENT AWARD TO THE POLISH ARTIST
    Jerzy Stuhr
  • SPECIAL AWARD TO THE DIRECTOR FOR OUTSTANDING ACHIEVEMENTS IN THE FIELD OF MUSIC VIDEOS
    Anton Corbijn
  • SPECIAL AWARD TO POLISH DISTRIBUTION COMPANIES
    SPI International Polska, Vision Film Distribution, Gutek Film

...: back to the top




CAMERIMAGE 2008

MAIN COMPETITION

JURY:
  • Pierre Lhomme - Jury Chairman
  • Gabriel Beristain
  • Stephen Goldblatt
  • Ryszard Horowitz
  • Nicola Pecorini
  • Steven Rosenblum
  • Juan Ruiz Anchia
  • John Toll
  • Nigel Walters
AWARDS:
  • GOLDEN FROG - Anthony Dod Mantle - Slumdog Millionaire
  • SILVER FROG - César Charlone - Blindness
  • BRONZE FROG - Rainer Klausmann- Der Baader Meinhof Komplex

STUDENT ETUDES COMPETITION

JURY:
  • Brad Silberling - Jury Chairman
  • Monty Montgomery
  • Sue Gibson
  • Lilly Kilvert
  • Karl Walter Lindenlaub
AWARDS:
  • THE LASZLO KOVACS STUDENT AWARD - GOLDEN TADPOLE - Aurelian Pechmeja - Dear Mom, to Read If I Don't Wake Up
  • SILVER TADPOLE - Bartek Cierlica - The Gravediggers
  • BRONZE TADPOLE - Nadav Hekselman - Roads

    Additional awards:
  • Award of Association of Polish Filmmakers - Aurelian Pechmeja - Dear Mom, to Read If I Don't Wake Up
  • The Light for the Arts - OSRAM Company Award - Bartek Cierlica - The Gravediggers
  • PANAVISION Award - Teppo Högman - High Hopes; Special Mention - Bartek Cierlica - The Gravediggers

POLISH FILMS COMPETITION UNDER THE PATRONAGE OF PLUS NETWORK OPERATOR

JURY:
  • Don McAlpine - Jury Chairman
  • Michael Barrett
  • Remy Chevrin
  • Gavin Finney
  • Kramer Morgenthau
  • Gyula Pados
  • Tom Stern
AWARD:
  • Best Polish Film - Boisko bezdomnych - cin. Jacek Petrycki, dir. Kasia Adamik.

DOCUMENTARY FILMS COMPETITION UNDER THE PATRONAGE OF DISCOVERY NETWORKS CENTRAL EUROPE

JURY:
  • Billy Williams - Jury Chairman
  • Hermann Barth
  • Michael Chapman
  • Cesar Charlone
  • Bogdan Dziworski
  • Michael Neubauer
  • Magdalena Szczawińska
The Plus Camerimage 2008 Golden Frog of Documentary Film went to Glauco Bermudez for cinematography on Ex-voto For Three Souls.


NOKIA MOBILE MOVIE COMPETITION

JURY:
  • Sławomir Idziak - Jury Chairman
  • Daniel Pearl
  • Macel Zyskind
  • Fred Murphy
AWARDS:
  • Jury Award - Julius A. Onah
  • Audience Award - Monika Kotecka

MUSIC VIDEOS COMPETITION

  • The Main Prize of the Music Videos Competition went to Kasper Tuxen Anderson for cinematography on Dave Gahan's "Kingdom"
  • The Audience Award went to Aaron Stewart-Ahn and Shawn Kim for cinematography on "I Will Possess Your Heart" by Death Cab For Cutie

SPECIAL AWARDS

  • THE LIFETIME ACHIEVEMENT AWARD
    Pierre Lhomme
  • LIFETIME ACHIEVEMENT AWARD TO DIRECTOR WITH UNIQUE VISUAL SENSITIVITY
    Sir Alan Parker
  • LIFETIME ACHIEVEMENT AWARD TO POLISH DIRECTOR WITH UNIQUE VISUAL SENSITIVITY
    Andrzej Żuławski
  • AWARD FOR THE CONTRIBUTION TO THE ART OF CINEMATOGRAPHY
    Edward Kłosiński
  • SPECIAL AWARD TO THE PRODUCTION DESIGNER WITH UNIQUE VISUAL SENSITIVITY
    Arthur Max
  • AWARD TO THE PRODUCER OF VISUALLY OUTSTANDING FILMS
    Jeremy Thomas
  • AWARD FOR OUTSTANDING ACHIEVEMENTS IN DOCUMENTARY FILMMAKING
    Kazimierz Karabasz
  • SPECIAL AWARD TO THE EDITOR WITH UNIQUE VISUAL SENSITIVITY
    Pietro Scalia
  • SPECIAL AWARD TO THE ACTOR WITH UNIQUE VISUAL SENSITIVITY
    Viggo Mortensen
  • KRZYSZTOF KIEŚLOWSKI AWARD TO ISABELLE HUPPERT
    Isabelle Hupert

...: back to the top





CAMERIMAGE 2009

MAIN COMPETITION

JURY:
  • Allan Starski - Jury Chairman
  • Dean Cundey
  • Anastas Michos
  • Edward Lachman
  • Igor Luther
  • Phil Meheux
AWARDS:
  • GOLDEN FROG - Giora Bejach - Lebanon
  • SILVER FROG - Krzysztof Ptak - The Dark House
  • BRONZE FROG - Marcin Koszałka - Reverse

STUDENT ETUDES COMPETITION

JURY:
  • Sir Alan Parker - Jury Chairman
  • Don Burgess
  • Don McAlpine
  • Lilly Kilvert
  • Lorenzo Codelli
  • Allen Hughes
  • Michael Seresin
  • Oliver Stapleton
  • Paweł Pawlikowski
AWARDS:
  • THE LASZLO KOVACS STUDENT AWARD - GOLDEN TADPOLE - Weronika Bilska - Dirty Words
  • SILVER TADPOLE - Jakub Czerwiński - Through Glass
  • BRONZE TADPOLE - Róbert Maly - Sunstroke

    Additional Awards:
  • Award of Association of Polish Filmmakers - Weronika Bilska - Dirty Words
  • PANAVISION Award - Arsen Sarkisiants - United We Stand; Special Mention - Paweł Tarasiewicz - Miss Mushroom

POLISH FILMS COMPETITION UNDER THE PATRONAGE OF PLUS NETWORK OPERATOR

JURY:
  • Amy Vincent
  • Bruno Delbonnel
  • Tony Pierce Roberts
  • Roberto Schaefer
  • Umberto Rossi
  • Frederic Elmes
AWARD:
  • Best Polish Film - Snow White Russian Red - cin. Marian Prokop, dir. Xawery Żuławski.

DOCUMENTARY FILMS COMPETITION UNDER THE PATRONAGE OF DISCOVERY NETWORKS CENTRAL EUROPE

  • FEATURE DOCUMENTARY FILMS COMPETITION

    JURY:
    • Lech Majewski - Jury Chairman
    • Barbara Bilińska
    • Karl Walter Lindenlaub
    • Lawrence Grobel
    • Louis - Philippe Capelle
    AWARDS:
    • Grand Prix of Feature Documentary Films Competition - Golden Frog: Unmistaken Child - cin. Yaron Orbach

    • Discovery Networks Central Europe Award: The Two Horses of Genghis Khan - cin. Martijn van Broekhuizen

    • Special Mentioon: Blind Loves - cin. Juraj Chlpík
  • SHORT DOCUMENTARY FILMS COMPETITION

    JURY:
    • Terry Sanders - Jury Chairman
    • Igor Martinovic
    • Erik Daarstad
    • Jerzy Zieliński
    • Johannes Kirchlechner
    • John Dyson
    • Magda Szczawińska
    AWARDS:
    • Grand Prix of Short Documentary Films Competition - Golden Frog: Salt - cin. Murray Fredericks

    • Discovery Networks Central Europe Award: Poste Restante - cin. Jacek Petrycki

    • Special Mention: Nyarma - cin. Alexandr Filippov

    MUSIC VIDEOS COMPETITION

    JURY:
    • Brett Ratner - Jury Chairman
    • Martin Coppen
    • Andrzej Bartkowiak
    • Piotr Metz
    • Nicola Pecorini
    AWARDS:
    • Best Music Video - The Hickey Underworld 'Blonde Fire' - cin. Nicolas Karakatsanis, dir. Joe Vanhoutteghem
    • Best Cinematography in a Music Video - Depeche Mode 'Wrong' - cin. Shawn Kim, dir. Patrick Daughters

    SPECIAL AWARDS

    • THE LIFETIME ACHIEVEMENT AWARD
      Dante Spinotti
    • LIFETIME ACHIEVEMENT AWARD TO DIRECTOR
      Volker Schlöndorff
    • SPECIAL AWARD TO THE DIRECTOR WITH UNIQUE VISUAL SENSITIVITY
      Terry Gilliam
    • SPECIAL AWARD TO THE POLISH CINEMATOGRAPHER FOR IMMENSE CONTRIBUTION TO THE ART OF FILM
      Dariusz Wolski
    • LIFETIME ACHIEVEMENT AWARD TO THE PRODUCTION DESIGNER WITH UNIQUE VISUAL SENSITIVITY
      Allan Starski
    • SPECIAL AWARD TO THE PRODUCER OF VISUALLY OUTSTANDING FILMS
      Richard Zanuck
    • AWARD FOR OUTSTANDING ACHIEVEMENTS IN DOCUMENTARY FILMMAKING
      Terry Sanders
    • SPECIAL AWARD TO THE EDITOR WITH UNIQUE VISUAL SENSITIVITY
      Thelma Schoonmaker
    • CINEMATOGRAPHER - DIRECTOR DUO AWARD
      Vittorio Storaro and Carlos Saura